Nietypowa lekcja historii

            Dnia 19 kwietnia br. nasza klasa miała okazję podziwiać wystawę poświęconą szewstwu i rzemiosłom skórniczym. Razem z nami pojechały dwie panie nauczycielki – p. Małgorzata Kazanecka i p. Jolanta Omachel - nasi opiekunowie. Był to już drugi wyjazd tego typu, planowany w ramach projektu realizowanego przez naszą klasę – „Nasza mała ojczyzna – Krosno miastem o bogatej tradycji”. Wystawa organizowana była przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie, a ekspozycja mieściła się w Piwnicy PodCieniami przy rynku krośnieńskim.

            Do Krosna przyjechaliśmy autobusem. Na początku zapoznaliśmy się z tablicami wiszącymi na ścianach, które przedstawiały historię obuwia. Bardzo zdziwiły nas fasony pierwszych butów. Ciekawe, czy były one wygodne?

 

            Następnie pani przewodnik, która nas oprowadzała po sali, zaczęła opowiadać, jak dawniej szewcy wykonywali obuwie. Trzeba przyznać, że buty były o wiele solidniejsze niż te, które obecnie możemy kupić w sklepach.

Zapoznaliśmy się także z pracą innych rzemieślników, m.in. dowiedzieliśmy się jak wyprawiano skórę.

Teraz wiemy również, że Krosno poszczycić się może trzema Szablami Kilińskiego – najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym w Polsce. Otrzymali ją znani mistrzowie: Józef Cisowski, Józef Bochenek oraz Jan Deptuch

 

Oglądanie tej ciekawej wystawy zajęło nam mniej czasu niż przypuszczaliśmy, toteż mogliśmy sobie pozwolić jeszcze na kupno lodów, pochodzenie po sklepach, a nawet opalanie się przy fontannie na Rynku – pogoda przez cały dzień była piękna.

            Po godzinie 13 siedzieliśmy już wszyscy w autobusie i pełni nowych wrażeń, z uśmiechami na twarzach (również dlatego, że ominęła nas nauka w szkole), wracaliśmy do naszej Iskrzyni.

 

                                                                                                                                                  Tekst:  Magdalena Rysz

                                                                                                                                                  Zdjęcia: Sylwia Pańczyszyn kl. II gimnazjum

 

Powrót do strony - Klasa II gimnazjum